TUTORIAL Un-brick за Redmi 1S

Дискусија во форумот 'Redmi 1S' започната од Bumble, 24 јан 2015.

 1. Bumble

  Bumble Guest

  Ако вашиот телефон се наоѓа во хард брик ситуација, а тоа значи никако неможете да го стартувате телефонот, неможете да пристаите до рикавери или фастбут мод.

  1. Инсталирате Mi -Flash алатката http://www.miui.mk/files/3.Tools/MiPhone20140509.exe
  2.Симнувате фастбут ром за Xiaomi RedMi 1s и го отпакувате - ЛИНК ТУКА
  3. Стартувате Mi-Flash алатката и ја одбирате локацијата на отпакуваниот ром
  4. Ја вадите батеријата од телефонот и пак ја ставате.
  5. Го поврзувате телефонот со компјутер преку усб кабел.
  6. Држите power+volume - копчињата, иако ништо не се покажува на телефонот, компјутерот треба да го препознае телефонот
  7.Потоа од кога ке го препознае, кликате на стрелката до Browse горе лево и одбирате Advanced.
  8.Тука за првото Fastboot script одбирате преку Browse Flash_all скриптата
  9.Потоа кликате Flash
  10. Одкога телефонот ке се флешне и ке се покрене,инсталирајте го последниот ром за редми 1с од неделни надградби преку updater апликацијата или преку рикавери,начинот на инсталација ако не знаете се наоѓа во неделни надградби темата.
  11. Потоа уживајте :p
   
  #1
  На 6 луѓе им се допаѓа ова.
 2. mnikolce

  mnikolce Active Member

  Член од:
  15 апр 2015
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  95
  Телефон:
  Xiaomi Mi 4W / Xiaomi Redmi 2
  Верзија:
  MIUI Последната :)
  Прашање: под број 6 велиш Држи Power + Volume - (подразбира на Power копчето и Volume копчето МИНУС истовремено) иако ништо не покажува, компјутерот ТРЕБА да го препознае телефонот. Што ако не го препознае? на кој Виндос да се работи?
   
  #2

Сподели преку: