РОМ Redmi Note PRO 3G/WCDMA - Update v38.0 (Global/India)

Дискусија во форумот 'Redmi Note Pro 3G / WCDMA' започната од Gajche, 14 дек 2014.

 1. Gajche

  Gajche Member

  Член од:
  11 сеп 2014
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  72
  Излезен е веќе одмана update v.38.0
  за
  Redmi Note PRO 3G/WCDMA-Dual SIM
  па си реков да пишам :)

  име на верзијата :------- > JHDMIBH38.0

  Фирмверот JHDMIBH38.0
  е излезен после промоцијата на Редми Ноте Про 3Г во Индија.
  Нема козметички промени ,
  во глобала е ист како претходните верзии од 30 до 37.
  (има ситни промени "под хаубата")


  Козметички е како фирмверот за Mалезија/Сингапур и сега Индија,
  преинсталирани се сите Гугл Сервиси и се сместени во една папка ,
  за разлика од 37.0-Global
  каде што Google апликациите не се сместени во една папка/фолдер.
  Додатна апликација е Индијската-Flipkart
  Facebook,WPS-Office и SwiftKey доаѓаaт преинсталирани.
  Во апликацијата за Теми/Themes
  се отстранети сите Кинески Теми и Букви.
  исто при слајд во лево го нема глобалниот search како кај Global 37.0 верзијата
  (истиве опции како кај Индијскиов фирмвер
  се присутни кај фирмверите за Малезија/Сингапур)

  Фирмверот работи уредно,мазно и брзо

  Фирмверот/Ромот доаѓа во две варијанти:
  -како класичен recovery ROM /update.zip
  кој може да се инсталира преку updater апликацијата
  можете да го симнете од ТУКА

  -како "fastboot" спакуван Фирмвер/РОМ
  кој се флешува преку Sp Flash Tool
  можете да го симнете од ТУКА
  (оваа варијанта може да се користи доколку уредот е семи-брикнат
  и сакате да го ан-брикувате,
  или доколку сакате да го вратите уредот на фабрички подесувања
  и притоа да пре-инсталирате буквално се,вклучувајки baseband,recovery и.т.н)
  (за флешување преку Sp Flash Tool ќе треба да симнете Sp Flash Tools)

  еве и неколку скрин-шотови од фирмверот/ромот

  Прегледај го приврзокот 83
   
  #1
  На 2 луѓе им се допаѓа ова.
 2. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Одлично ти благодарам @Gajche за информативните содржини и за Туторијалот.. :D
   
  #2
  На 2 луѓе им се допаѓа ова.
 3. Gajche

  Gajche Member

  Член од:
  11 сеп 2014
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  72
  -INFO-

  Пред 2-3 дена излезена е нова
  Stable ver.40 MIUI v5
  за Redmi Note Pro WCDMA.


  Sent from my HM NOTE1W using Tapatalk
   
  #3
  На 2 луѓе им се допаѓа ова.
 4. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Во право си, го смениле, и јас го сменив во 5.2.6. постот.. ;) тханкс..
   
  #4
  На 2 луѓе им се допаѓа ова.

Сподели преку: