Redmi 3s - Mobile network not available

Дискусија во форумот 'Redmi 3 / Pro' започната од dimsa, 14 фев 2017.

 1. dimsa

  dimsa New Member

  Член од:
  8 окт 2015
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  20
  Телефон:
  Redmi Note 2 Prime
  Redmi 3s so МИУИ Глобал Stable 8.1.1 одеднаш почна да јавува Mobile network not available.
  Направив factory reset , ги играв различни опции во -4636- модот ама џабе. Недостапен е тефонот a можеш да вртиш кон други броеви. :) Пробано и со друг сим на телефонот истата приказна. И двата сима се од телеком.
  Некоја идеја ?
   
  #1
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Отклучен е BL?
   
  #2
 3. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Поздрав Miui Macedonia прв пост одма со проблем.

  Да се надополнам и јас (НА ЖАЛОСТ), истиот проблем и кај мене наеднаш проблеми ...RD3sPRO
  Го отклучив bootloaderot добив смс порака:
  You've been granted the permission to unlock your
  device (Mi Account 1xxxxxxx)
  Download Mi Unlock Tool at http://en.miui.com/unlock/


  Телефонот е отклучен... (глупост) со втората sim картица во барањето за отклучување и добиена смс на истиот али со тој единствен Mi Account.
  Дали би имал понатамошен проблем при активацијата примарната (first slot card) картица.

  Послем ова (отклучување) дали можам да преминам на главниот дел со оваа софтверска конфигурација
  http://forum.miui.mk/index.php?forums/Инсталација-и-флешување-на-miui.39/

  Redmi 3s Pro Special Edition
  MIUI Global 8.1 Stable (Malmidi)
  3/32
  Android 6.0.1 Marshmallow
  [​IMG]
   
  #3
  Последна промена: 25 фев 2017
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Здраво и добредојде :)
  Ако се отклучи, после слободно си инсталираш TWRP и преку неа најновиот ЕУ ром за него: https://www.androidfilehost.com/?fid=529152257862705935
   
  #4
  На Rizov666 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Еве да го образложам и мојот проблем

  На двете картици првичната состојба 1'st slot VIP Internet 3G ---- 2'st slot ONE 2G Calls Only)

  Ја користев вака 2 месеци и наеднаш се соочувам со проблем со мрежата,
  знам дека втората картица мора да работи на 2G мрежа од причина што п2рвата примарната проритетна картица користи 3G мрежа, али од непознати околности последниве денови немам услга 3G на првата картица.

  Она што заприметив кога ќе го уклучев интернетот пред да настанат проблемите (интернет од операторот) добивав ознака H / H+ за разлика од сегашна состојба кога активирам интернет "mobile data" добивам E 2G и ознака VIP MK

  [​IMG]

  До сега имам испробано
  -Factory reset
  -Разни кодови за reset на мрежата од VIP
  -Испрробав *#*#4636#*#* му налагам на првата картица TD-SCDMA,WCDMA and LTE...добивам emergency call only или недостапна картица со ознака VIP 3G.

  [​IMG]

  -Settings / SIM cards & mobile networks / VIP MK / Preffered network type / Prefer 3G резултатот е недостапен број а имам VIP 3G
  [​IMG]

  -Инсталиран преку TWRP благодарност( на форумот за туториалот нов еу ром без никакви промени предходно беше
  MIUI Global 8.1| Stable 8.1.1.0 (MALMIDI)

  Телефонот одлично си работи не губи мрежа и секогаш сум достапен кога ќе биде наместен
  на 2G мрежа GSM Only на двете картици.
  Моментална состојба
  Redmi 3s Pro Special Edition *band 20 support
  3/32
  MIUI 8 xiaomi.eu 8.1.5.0 (MALCND) Unlocked Device
  -Emergency call only
  -No network
  -Only 2G на двете картици
   
  #5
  Последна промена: 26 фев 2017
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Ок, ај вака од прво.. Прв пат слушам дека има Redmi 3S Pro SE, т.е. дека има Б20 отклучен. Да не е Redmi Note 3 Pro SE?
  Второ, од каде е купет тој како што е така деклариран (како што велиш ти) и трето кој фабрички софтвер го имал?
   
  #6
 7. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Еве како изгледа целата конфигурација
  [​IMG]

  [​IMG]

  Сегашна MIUI 8 xiaomi.eu 8.1.5.0 (MALCND) од кога настанаа проблемите
   
  #7
  Последна промена: 27 фев 2017
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Хммм, ок си е софтверот, само што Special Eddition од него не постои :) имаше некои постираа за некој 3S + модел, како демек само со UMTS место TD-SCDMA, но пак и кај двата се во поддрани следниве фрекфенции:

  мрежа.png
   
  #8
 9. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  А за да можеме да си играме, т.е. пробуваме со други Модем фирмвери, мораш да отклучиш BL.
  До тогаш, само со Mi Flash разни официјални ром-ови..
   
  #9
  На Rizov666 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Во опишувањето на проблемот детално напишав за телефонот и дека е со откучeн BL
  Оригинално во него беше инсталиран
  Global 8.1 | Stable 8.1.1.0 (MALMIDI)
  По отклучувањето на BL инсталиран е преку TWRP Xiaomi.eu 8.1.5.0 (MALCND) при што одлично работи без никакви багови освем
  недостатокот на 3G на првиот слот..
   
  #10
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Misko6000

  Misko6000 Active Member

  Член од:
  20 ное 2014
  Мислења:
  163
  Допаѓања:
  134
  Телефон:
  Стар
  А по некоја случајност во preferred network type да не ти е ставено на 2G?

  Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
   
  #11
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Симни го најновиот GLOBAL DEVELOPER, отпакувај го само овој фајл NON-HLOS.bin

  Во fastboot флешни го: fastboot flash modem NON-HLOS.bin
  па пиши дали има разлика...

  инаку, така треба да пробаш и со CHINA Stable како и со Global Stable (ако нема промени при првиот флеш).
   
  #12
 13. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Го проверив и тоа да
  *#*#4636#*#* не помага, сите комбинации без 2ра картица со 2ра само 1ва / 2ра итн. доаѓа од време на време 3G али исто како во airplane mode
  333222.jpg

  Во друг телефон картицата пука!!
   

  Прикачени податотеки:

  • 333222.jpg
   333222.jpg
   File size:
   157 KB
   Прегледи:
   8
  #13
  Последна промена: 28 фев 2017
 14. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Го пробав ова @Admin али ја изгубив мрежата на првата картица каде што треба да се фиксира 3Gто, го пишува името на операторот али полињата за капацитет на мрежа се празни, испробано со фајлот NON-HLOS.bin
  изваден од Developer ROM Full ROM pack Version: 7.2.24
  2212.PNG
  Остана уште да пробам со CHINA Stable / Global Stable ако останат нерви т.з.в дупка во ѕидот..
   
  #14
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Одлично, терај и со другите па ќе видиме.

  Sent from my MI 5s
   
  #15
 16. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Да потврдам за информација дека сите обиди се несупешни до сега испробано со NON-HLOS.bin повлечен од:
  Developer ROM pack: Version: 7.2.24
  China Stable Version: V8.1.5.0.MALCNDI
  Global Stable Version: V8.1.1.0.MALMIDI
  Land_images_V8.0.6.0.MALCNDG_20160805.0000.29

  222222222222222222222222222222222222222.PNG

  Процедурата поминува без проблем, без никакви резултати од тоа...

   
  #16
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Имаат проблем и други, изгледа некој апдејт спржил некој дел од некои системски работи. Незнам дали има решение за сега. Ќе работам на темата и ќе пишам повеќе, за сега толку.

  Sent from my MI 5s
   
  #17
  На Rizov666 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Фалa @Admin за помошта од твоја страна за овај проблем до сега!!
   
  #17
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Ете така денес заврше и мојата авантура со мојот Xiaomi Redmi 3s 3/32, по работата на телефонот
  во период (од прилика) 2,3 месеци па до денес ја изгубе 3G мрежата во рурарните средини (каде што живеам) и во делови од градот.
  До сега вистински борби со телефонот скоро 1 година

  Factory reset
  60мин. муабети со технички служби на моб. оператори
  Разни кодови за ресет на мрежата од VIP
  Потрошено време читање по разни форуми
  Одклучен Bootloader
  Разни инсталации со TWRP
  Повлекување на поединечни фајлови во случајот NON-HLOS.bin од:
  Developer ROM pack: Version: 7.2.24
  China Stable Version: V8.1.5.0.MALCNDI
  Global Stable Version: V8.1.1.0.MALMIDI
  Land_images_V8.0.6.0.MALCNDG_20160805.0000.29


  Внесени картици од разни оператори:
  Vip MK
  100мкд. Lycamobile
  600мкд. Cosmote GR
  300мкд: T-Mobile MK

  Резултатот е ист како со првиот обид така и со последниот, мислејќи дека дека е до операторот.

  Поздрав Xiaomi Fans!
   
  #18
  На Dr.MTR и dimsa им се допаѓа ова.
 20. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Овој проблем изгледа е само со 3S. Јас имав 3 pro го користев 7 месеци без никаков проблем. Забележувам дека само со 3S се пријавуваат вакви проблеми со мрежата и рандом рестарти. Под гаранција е телефонот? Од каде е купен?
   
  #19
  На Rizov666 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Rizov666

  Rizov666 New Member

  Член од:
  10 дек 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  14
  Телефон:
  Xiaomi Redmi 3s Pro
  Верзија:
  MIUI 8
  Купен е од интернет продавница, нема гаранција али затоа добив различно мислење за овај телефон како возврат. Би купил Leagoo, Blackview или HomTom па да ја поправат отценката на xiaomi во пократотк период од колку што го имам овај...Поздрав уште еднаш!
   
  #20
  Последна промена: 30 авг 2017
  На Dr.MTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: