SUPPORT Mi WiFi Router 3

Дискусија во форумот 'Mi WiFi' започната од petar, 22 мар 2017.

 1. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  После некое време ја користам можноста да ве поздравам сите на форумов, се надевам дека сте добри и ако може едно прашање за рутеров и 5G мрежата.

  Дали е подобро да ја селектирам опцијата DualBand WiFi и автоматски да си работи или мануелно да сетирам bandwidth и канали? Ако е мануелно сетирањето, кој bandwidth е најдобар за домашни услови? Kанал претпоставувам можам било кој (36, 40, 44, 48) пошто нема ниту еден друг на 5G мрежа околу мене. Инаку ставив Intel 7260HМW dualband картичка и брзината за пренос на податоци драстично се промени. За сега сум задоволен од картичкава.

  Фала! :)
   
  #21
  Последна промена: 21 јун 2017
 2. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Здраво !

  Зависи до уредот што го користиш. Доколку уредот ги подржува и двете фрекфенции тогаш добро е Dual Band da ти биде активен. Каналот ке го избереш, кога најпрвин ке направиш едно скенирање на твојата околина.
   
  #22
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Здраво и благодарам на одговорот.:)
  Заборавив претходно да напоменам дека го користам фабричкиот фирмвер само во англиска верзија поради можноста да се користи мобилна апликација за пристап до рутерот и мрежата.

  Доколку селектирам автоматски тогаш наводно би можело да се појават прекини. Ова е наведено во самата опција:
  Да, уредот може да ги користи двете фреквенции. WiFi картичката е Intel AC 7260HMW и ги подржува и двете.
  Во моја околина нема ниту една 5G мрежа, а 2,4G има еден тон мрежи. Кој канал и да го одберам од 5G мрежата линијата е рамна.

  Дали да сетирам на автоматски пошто мислам дека може да се прават чести промени на мрежата?
   
  #23
 4. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Јас би играл на мануелно. На 2.4гхз одбери го оној канал на кој што најмалку има во околината, а за 5гхз на било кој канал.
   
  #24
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Во ред е се тоа, така и тргнав мануелно да сетирам.
  Bandwidth не знам како е најдобро да сетирам. Дали 20, 40, 80 или Auto? И дали за овие вредности соодветно одговараат одредени канали пошто не се само 36, 40, 44, 48 каналите? Ги има дури и јапонските што работат на пониска фреквенција.
   
  #25
 6. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Остави тоа на ауто.
   
  #26
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Можеби е преоптимисчно прашањево ама ај си викам да прашам за секој случај. Лето е, пукаат горештини, се надевам да ми простите. :nerd::D
  Дали постои некој custom firmware за рутеров за кој има и app на google play store освен тој фабричкиот? :blush:
   
  #27
 8. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Нема за жал.
   
  #28
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Штета, а таман ми се виде многу практична и корисна апликацијава за мобилен.:rolleyes:
  Го терам фабричкиот фирмвер токму поради таа опција инаку до сега ќе сменев во Tomato или нешто трето. :D
   
  #29
 10. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  мислам дека нема томато за него. само падаван.
   
  #30
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Да, прав си, нема томато. Само падаван. Штета што нема барем мобилна Lite верзија.:oops:
   
  #31
 12. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  502 Bad Gateway

  Како да го решам проблемов со пристап до рутерот преку компјутер? Не може да се пристапи ниту преку MiWifi апликацијата на андроид?
   
  #32
 13. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Решив да го продавам рутеров пошто сакам да земам дупло појак.
  Ако некој е заинтересиран нека пише, за цена ќе се договориме.
   
  #33
 14. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  3G е доста добро парче. Гигабитен, со одличен домет. За продажба, подобро огласи го на ИТ форумот. Поздрав.
   
  #34
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Тој го имам веќе, сакам уште еден. :D
   
  #35
  На Dr.MTR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  незнам дали ке ги носат од Хај тие модели.. Отсега само ЕУ модели ке се носат со подршка во европа. Кина моделите, изгледа нема да се носат.
   
  #36
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
  Тоа значи црниот модел тешко навака да стигне преку Хај. :think:
   
  #37
 18. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Кој црн модел ? Не те разбрав баш најдобро.
   
  #38
 19. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  35
  Телефон:
  3s
 20. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Тешко.. Како што знам досега црн нема дојдено во МК. Ниту на нет не се наоѓа црниот, или пак е доста поскап од белиот.
   
  #40

Сподели преку: