SUPPORT Mi WiFi Router 3

Дискусија во форумот 'Mi WiFi' започната од petar, 22 мар 2017.

 1. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Пошто сум нов на форумот, не знам каде да го поставам ова прашање или да дадам само еден предлог. Простете ако правам некаква дигресија во оваа тема и слободно можете да префрлите мислењето.

  Ме интересира зошто нема некоја детална рецензија на Mi рутерите? Го имам Router 3 исто купен од hi.mk ама тоа кинескиот јазик на еден app ме вади од кожа пошто нема англиска поддршка. -> http://www1.miwifi.com/miwifi_download.html

  Добро би било некој да напише некоја рецензија и да се отвори еден борд наменет за овие рутери. Верувам дека многу корисници ги има со оглед на цената и она што го нудат.

  Фала. :)
   
  #1
 2. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  #2
  На spiritBreaker и petar им се допаѓа ова.
 3. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Фала за одговор Админ, ја имам таа апликација за мобилен.
  Сакав да ја пробам таа за PC што е наменета. Ме интересира дали некој друг ја користи затоа што понекогаш можам од далечина само преку PC да пристапам до рутерот пошто немам WiFi во тој момент на телефонот?

  Преку фабричкиот фирмвер не најдов опција да се сетира "only n" за WiFi мрежа.
  Или сум пропуштил нешто?
   
  #3
 4. kirev

  kirev Member

  Член од:
  14 окт 2014
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  30
  Пробај од Google Chrome да му пристапиш. Би требало да ти понуди да го преведува на англиски, па побарај така.
   
  #4
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Со google chrome се поврзува директно преку WiFi-то на рутерот, но кога не сум уклучен на рутерот не може да се пристапи.
  Затоа сакав да прашам дали некој успеал да ја користи таа апликација што е наменета за PC и се поврзува со профилот на miui. Претпоставувам дека е слична како таа од play.store за мобилни. Пробав да го внесам бројот како корисник и лозинката ама не ме пушта да се логирам. Ова е апликацата: http://www1.miwifi.com/miwifi_download.html
   
  #5
 6. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  164
  Таа апликација е срање реално Користи ја таа од мобилен, и стави си англиски фирмвер на рутерот. Не ти требаат никакви апликации.
   
  #6
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Готоо, штом толку мислења велат подалеку од неа, тогаш да ја извадам од компјутер и да не се надевам многу на неа.
  Имам англиска верзија од фабричкиот фирмвер, ми го пратија од hi.mk инаку каде ќе се снајдам со кинескиот. :D
  Ме интересира дали може на него да се намести некако Only n за WiFi-то или ќе треба да ставам друг фирмвер?

  Фала!
   
  #7
  Последна промена: 24 мар 2017
 8. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  164
  Мислам дека со шток фирмверот нема таква опција. Флешни си Падаван ако сакаш такви екстри.
   
  #8
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  После флешување со Padavan-от, останува опцијата да се користи апликацијата на play.store MiWiFi преку мобилен?
   
  #9
 10. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  164
  Не за жал. Апликацијата е дизајнирана само за шток фирмверот на Xiaomi.
   
  #10
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Пу ја з'к.
  Пак ништо. :speechless:
   
  #11
 12. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Можеа да стават на беливе рутери барем една опција да се закачат на ѕид. :wondering:
  Морав да импровизирам пошто бело оди на бело. Бел рутер на бел ѕид. Го имаш како да го немаш. :D
   
  #12
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  164
  Не му е намената д а стои закачен на ѕид. :)
   
  #13
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Со антените очи ќе си извади човек. :eek:
  Нема бел рутер што не му стои бел ѕид. :D
   
  #14
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  Ахаха, е прав си...
  Мислам дека може да се закачи, треба да се извади пластиката и да се избуши..
   
  #15
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Бушење не ми падна на памет затоа што не сакам да ја оштетам кутијата. Да беше некој постар рутер можеби ќе се нафатев ама на гланц нов тешко дека ќе пробам да правам дупка на него. :D

  Јас го закачив со бел ластик, а каблите одоздола се фиксирани за ѕидот и не одат лево-десно, така да сега се држи и од горе и од доле. ;)

  На пример Mini рутерот е измислен за на ѕид кога е со склопени антени.

  [​IMG]
   
  #16
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  164
  И тој тешко се поставува на зид. пробав пред некој ден. не се планирани за на ѕид.
   
  #17
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev Member

  Член од:
  14 окт 2014
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  30
  Башка препорачана висина би требало да е колку маса (во ниво со уредите што користат вифи). А се менува и ориентацијата на антените, во случај да не се подвижни како овие на сликата...
   
  #18
  На petar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  Се закачува, само тоа ќе биде DIY варијанта ама се закачува. ;)
  Како пример, може да се извади пластиката и низ дупките да се стави рибарски конец и да се заврзи за шраф.На долниот дел може да се фиксираат LAN каблите на ѕидот и нема да мрда ниту лево-десно, ниту горе-доле.

  Со мојот уред закачен на ѕид немам никаков проблем. Сигналот е таман. Немам никакви проблеми или пак разлики ако е поставен како што велите. :)
   
  #19
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 20. petar

  petar Member

  Член од:
  21 мар 2017
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  28
  Телефон:
  3s
  И да селектирам WPA2 наместо Mixed WPA/WPA2 повторно Acrylic-wifi дава инфо дека е слаба безбедноста. Имате некој совет зошто се добива таков резултат? Кај сите комшии на пример, Network security има 5 ѕвезди, а само кај мене се само 2.
   

  Прикачени податотеки:

  #20

Сподели преку: