Mi Drop поддршка за Mi Pad

Дискусија во форумот 'Mi Pad' започната од darko, 29 дек 2015.

 1. darko

  darko Member

  Член од:
  19 авг 2015
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  36
  Телефон:
  Redmi Note 2
  Верзија:
  7
  Да прашам дали има поддршка за Mi Drop на Mi Pad? Сакав да ја пробам оваа функционалност и да префрлам нешто од мојот Redmi Note 2 на Mi Pad, но на таблетот во тогл дугмињата не го гледсм Mi Drop иако ставив последна верзија на MiUi 7.

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
  #1
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Да не си на стабилна верзија? и второ, дали виде во settings?
   
  #2
 3. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Го немам кај мене Падот за да проверам, но како што си мислам така све повеќе сум сигурен дека нема сеуште имплементирано. Ќе дојде изгледа со некој нов апдејт.
  Инаку, до пред тоа, си беше вграден CM Transfer, кој што идентично ќе ја заврши работата. Тоа е апликација, и можеш да си ја симнеш од Play Store.
   
  #3
 4. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Со новиот билд има поддршка за Mi Drop, дали провери?

  Sent from my MI NOTE Pro using Tapatalk
   
  #4
 5. darko

  darko Member

  Член од:
  19 авг 2015
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  36
  Телефон:
  Redmi Note 2
  Верзија:
  7
  Не проверив. Пробував со CM Transfer, меѓутоа од RDN2 према MiPad појавува Connecting и тука застанува. На RDN2 сум на 5.12.31, a на MiPad на 5.12.24, ќе пробам вечер последен дев билд на MiPad па ке пишам.

  Иначе ми треба за да префрлам apk од RDN2 на MiPad бидејќи за некои апликации на Google Store за MiPad ми дава нешто како "This app is not supported on your device". А ако за истата апликацика преку app backup od RDN2 ја префрлам на MiPad си работи без проблем. Е сега морам со USB OTG да ги префрлам apk- ата.

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
  #5
 6. darko

  darko Member

  Член од:
  19 авг 2015
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  36
  Телефон:
  Redmi Note 2
  Верзија:
  7
  Нема поддршка за Mi Drop и на 5.12.31. Можеби е поради Android 4.4 каде е застанат MiPad

  Sent from my MI PAD using Tapatalk
   
  #6
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Не е до андроидот, тоа е WiFi Tethering протокол кој 4.4 го поддржува, само Ми си го имплементира на свој начин, со своја апликација. Пробај новиве билдови, имаат сите, мислам и стабилниот сега има..

  Sent from my MI NOTE Pro using Tapatalk
   
  #7

Сподели преку: