FIX Fix за "Deep Sleep" кај Redmi Pro Helio X25

Дискусија во форумот 'Redmi Pro' започната од Dr.MTR, 4 дек 2016.

 1. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Моментално кај софтверот за Redmi Pro, со Helio X25 има софтверски баг, кој што придонесува за зголемена потрошувачка на батерија кога телефонот е во мирување (Stand By). Оваа потрошувачка е околу 2% од батеријата за 1 час мирување, претежно во ноќните часови кога не го користите телефонот. Во една реченица, поради софтверки баг, телефонот не оди во Deep Sleap режим на работа.

  Овој проблем е присутен само кај Сим картички до 2009 година, издадени од нашите провајдери. Доколку имате 4G СИМ картичка, овој проблем не ве опфаќа вас. За среќа, имаме веќе баг фикс, кој што го решава овој проблем, и е 100% функционален, и работи одлично, т.е го поправа проблемот.

  Што е потребно да имате ?

  1. Отклучен бутлоадер.
  2. Инсталирано било кој од EU билдовите.
  3. Флешувано TWRP.

  1. Откако ги имате завршено горниве работи, исклучете го телефонот. Потоа со притискање на копчињата во комбинација (VolumeUP+Power) држете ги додека не се појави логото Ми, потоа пуштете ги, и почекајте, ке бутира телефонот во TWRP.

  2. Од таму одете во Wipe > Advanced Wipe , и штиклирајте ги Cache и Dalvik Cache. Повлечето го слајдерот за да се изврши акцијата.

  [​IMG]

  3. Потоа вратете се на почетното мени, и таму, пристиснете на Install > и изберете го фајлот Fix_Deep_Sleap.zip

  [​IMG]

  4. повторно направете Wipe на Cache и Dalvik Cache. (Притиснете на копчето Cache/Dalvik како на сликата подолу)

  5. Ресетирајте го телефонот, и тоа е тоа. Проблемот е решен. Веднаш ке забележите дека потрошувачката на батеријата е нормализирано, кога телефонот не се користи активно.

  [​IMG]

  Еве го ефектот на дело. 2% потрошено батерија за 4 часа, со малку повици и претежно мирување на телефонот.


  [​IMG]

  Напомена: Со флешувањето на овој фикс, нема да имате VoLTE на вашиот телефон !
  Истотака, не ја користете опцијата Reboot доколку сакате да го исклучите и вклучите вашиот телефон. Поради некој баг, deep sleap не функционира и повторно после рестартот ке предизвика проблем. Секогаш направете Power Off и наново вклучете го телефонот !
   

  Прикачени податотеки:

  #1
  Последна промена: 23 јан 2017
  На mnikolce, Dande и Admin им се допаѓа ова.
 2. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Ти благодарам за туторијалот, ако некој друг го проба нека пише искуство тука.

  Sent from my MI 5
   
  #2
  На mnikolce и Dr.MTR им се допаѓа ова.
 3. mnikolce

  mnikolce Active Member

  Член од:
  15 апр 2015
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  94
  Телефон:
  Xiaomi Mi 4W / Xiaomi Redmi 2
  Верзија:
  MIUI Последната :)
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Ова не е нормално, и очигледно фиксот не е решение, Sim картичката е нова земена од Вип пред некоја недела токму заради тоа што читав на англискиот форум en.miui.com дека со 4G Sim нема да има проблем... Испробано е со сите последни стабилно и неделни ромови, со сите е исто лошо како на сликите

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  #3
  Последна промена: 7 дек 2016
 4. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Незнам еве кај мене е стабилно. Ми троши 2-3% преку ноќ. Сеа потрошувачката зависи и кои апликации ги имаш итн итн многу фактори. Кај мене она агресивно лапање на батеријата го нема. Земи пробај со друга картица од тмобиле о види како ке де однесува. Направи фактори ресет итн итн.

  [​IMG]

  [​IMG]

  P.S: Пробај исклучи VoLTE и види како ке се однесува телефонот. Пиши овде.
   
  #4
  Последна промена: 7 дек 2016
 5. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  #5
 6. JohnDoe

  JohnDoe New Member

  Член од:
  12 фев 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Pro
  Верзија:
  miui
  Здраво дечки. Го имам флешнато фајлот од првиот линк, но сепак cell standby многу ми ја троши батеријата, околу 20%. Ако го користам послабо телефонот, се качува и на 30%. Имам нова сим картичка која ја зедов пред 1 недела, но и со старата беше исто. Ги флешнав и двата фајлови од линкот над мојот пост, но нема подобрување.

  Моментално сум на последниот официјален еу ром, проблемот со cell standby го имав и со други кастом ромови.

  Имате да препорачате некој совет, кој ром да го инсталирам и слично? Сега имам СОТ околу 3 часа што мислам дека е премалку за 4050 батерија, иако е стар 1година и 3 месеци телефонот (и батеријата). Телефонот е 3/64гб со helio x25.
   
  #6

Сподели преку: