FIX Fix за рестарти и проблем со батерија за Mi 4 LTE/3G

Дискусија во форумот 'Mi 4' започната од Admin, 20 сеп 2016.

 1. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  Дечки, некој со Ми 4 на база 6.0. да проба нешто сака?
  Имено, сега видовме дека Ми направиле грешка во конфигурацијата за таа база на процесорот, и само 2 јадра се активни кога е во мирување, а тоа предизвикува после ненадејни рестарти, греење повеќе и трошење батерија. Со рут може да се смени нешто, еве ќе постирам, па ако некој проба нека пише искуство.

  Симнете го овој фајл: http://cloud.tapatalk.com/s/57dfe313e1118/thermal-engine-8974.conf.zip
  - Мора да имате рут на телефонот
  - Отпакувајте го и сменете го другиот тука: /system/etc thermal Conf (со овој новиот)
  - избришете го фајлот mpdecision во: /system/bin
  - Рестарт
   
  #1
  Последна промена: 7 ное 2016
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  и некој го проба?
   
  #2
 3. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  @Admin со неделен билд решен е проблемо со двете јадра и со батеријата?
   
  #3
 4. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  треба само еднаш ова да се напрај или да се заебавам после секој неделен апдејт?
   
  #4
  На Admin и mnikolce им се допаѓа ова.
 5. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  Па ќе треба фајлот да го снимиш на систем да, ќе го пребрише инсталацијата.

  Sent from my MI 5
   
  #5
 6. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  А без него пак проблемо че го имам или...? да си пробам ? :D
   
  #6
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  да си пробаш и да ми кажеш, така и јас ќе знам.

  Sent from my MI 5
   
  #7
 8. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  еве напраено е така па че видиме шо че кажи батеријата и рестарто

  Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
   
  #8
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  засега нема разлика во празнењето на батеријата сеуште има drain а рестарт нема

  Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
   
  #9
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  еве после одредено време и драин на батерија нема и до сега рестарт сам напраено нема
   
  #10
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  Топ, значи е решен проблемот.. Супер..

  Sent from my MI 5
   
  #11
  На Corbe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mnikolce

  mnikolce Active Member

  Член од:
  15 апр 2015
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  89
  Телефон:
  Xiaomi Mi 4W / Xiaomi Redmi 2
  Верзија:
  MIUI Последната :)
  Corbe, дали со инсталација на новите апдејти проблемот се појавува и ова го правиш секој пат на ново или не?
  Еве кај мене веќе два дена, телефонот е оној стариот што си го имав со Миуи 7 по однос на перформанси и истрајност на батеријата (околу 7 часа SOT)...
   
  #12
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  Мораш после секој апдејт да ги ставиш сам, ги пребришува.

  Sent from my MI 5
   
  #13
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  Значи вака со еу верзијата да мораш да го рутираш и не прај такви проблеми ама СОТ че ти се намали за 50%од то сега шо го имаш, а пред нецела недела флешнав преку fastboot најновио глобал 8.0.3 и не мора фиксо да го среџуваш го нема вејче тој проблем и СОТ е некаде 4 до 4:30 часа

  Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
   
  #14
 15. mnikolce

  mnikolce Active Member

  Член од:
  15 апр 2015
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  89
  Телефон:
  Xiaomi Mi 4W / Xiaomi Redmi 2
  Верзија:
  MIUI Последната :)
  На miui8 Xiaomi.eu dev ROM со фиксот добивам 7часа СОТ, така да ќе си терам со апдејти и со фиксање :) сѐ помалку од тоа не прифаќам

  Sent from my MI 4W
   
  #15
 16. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  Добро сеа јас не исклучувам воопшто ни wireless ni data connection со се уклучено ти кажувам

  Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
   
  #16
 17. mnikolce

  mnikolce Active Member

  Член од:
  15 апр 2015
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  89
  Телефон:
  Xiaomi Mi 4W / Xiaomi Redmi 2
  Верзија:
  MIUI Последната :)
  Со апдејт или инсталација на друг ром, проблемот повторно се појавува, и мора одново да се: 1. рутира, 2. замени термал конф фајлот, 3. mpdesicion да се избриши...

  Sent from my MI 4W
   
  #17
 18. mnikolce

  mnikolce Active Member

  Член од:
  15 апр 2015
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  89
  Телефон:
  Xiaomi Mi 4W / Xiaomi Redmi 2
  Верзија:
  MIUI Последната :)
  Утрово повторно рестартира, на 6.11.10 со направен фикс. Се случи при тапкање на X-от во Recent за чистење на апликацците

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  #18
 19. Corbe

  Corbe Active Member

  Член од:
  24 мај 2015
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  42
  Телефон:
  Xiaomi MI 5
  Верзија:
  MIUI 8.5.2.0.eu stable
  има нова стабилна верзија ја проба?

  Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
   
  #19
 20. mnikolce

  mnikolce Active Member

  Член од:
  15 апр 2015
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  89
  Телефон:
  Xiaomi Mi 4W / Xiaomi Redmi 2
  Верзија:
  MIUI Последната :)
  Jas xiaomu.eu developer nedelniot samo go rabotam... Probano mi e se, taka da ova e stalno naj naj... Ama si go ima problemot stalno, i stalno fixot go pravam

  Sent from my MI 4W using Tapatalk

  Нов фикс, го инсталирав јадрата цело време варираат се вклучуваат и исклучуваат, не како досега посројано активни... Ако можи админ да провери за што станува збор:

  Try that patch: https://cloud.mail.ru/public/E1t6/wuQrTK7AF

  Flash from TWRP and clear cache/dalvik.
   
  #20
  Последна промена: 1 апр 2017

Сподели преку: