RECOVERY Bricked Xiaomi Router 3

Дискусија во форумот 'Mi WiFi' започната од leopard, 3 авг 2017.

 1. leopard

  leopard New Member

  Член од:
  3 авг 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Телефон:
  Xiaomi Mi 5
  Верзија:
  Resurrection Remix
  Здраво на сите :)
  Имам проблем со Шаоми 3 рутер поточно ставив погрешен бутлоадер на mtd1. Пробав рекавери со УСБ и ресет ама ништо, напред лед-от не работи само ледовите од лан портите. Пробав со wireshark да снимам некој пакет за tftp ама нема ништо. Колку што можев да прочитам на нет можело да се среде со USB Serial TTL. Па Ве молам за информација дали би се средило до колку набавам ваков ттл модулатор или би било само губење на време? Ме интересира исто дали нудите сервис за овој проблем и колку би ме коштало.
  Ви благодарам однапред.
   
  #1
 2. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  223
  Допаѓања:
  162
  Сигурно проба со УСБ да ставиш официјален фирмвер и да флешуваш со него? Би требало да успееш така. УСБ-то мора да биде FAT форматирано, и само фирмверот со посебно има да би ставено таму. Инаку нема да помине. ФЛешување со Serial TTL побарува да имаш таков адаптер, потоа рутерот треба да се отвори и да се залемат 2 жици на GND Point точките. Ова баш не е препорачливо да се прави ако рутерот е под гаранција.
   
  #2
 3. leopard

  leopard New Member

  Член од:
  3 авг 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Телефон:
  Xiaomi Mi 5
  Верзија:
  Resurrection Remix
  Нема гаранција од алиекспресс е не се исплаќа да се праќа. Не е толку комплициран ттл начинот туку нема доволно информации. Пробав со усб сменив име на фајлот miwifi.bin и ништо. Изгледа и за рекавери на тој начин потребен е бутлоадерот.

  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
  #3
 4. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  223
  Допаѓања:
  162
  Тогаш стварно незнам како да ти помогнам. Изгледа единствено решение е TTL и лемење на поинт точките.

  P.S: Со кој фирмвер пробуваш да го вратиш во живот? Со стабилен? Ако да, тогаш правиш грешка. Треба да симнеш Developer фирмвер за Р3 и да го преименуваш miwifi.bin и да го ставиш на тазе форматирано УСБ и да пробаш пак со постапката.
   
  #4
 5. leopard

  leopard New Member

  Член од:
  3 авг 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Телефон:
  Xiaomi Mi 5
  Верзија:
  Resurrection Remix
  Се разбира со Developer. Најдов човек со тест поинт ке го пробаме во некоја од следните недели дирекно чипот да го флешуваме.

  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
  #5

Сподели преку: