FIX Рачно префрлање од MIUI 4.4 на MIUI 6.0 Android

Дискусија во форумот 'Mi 3' започната од Admin, 23 мар 2016.

 1. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Поради све поголемата потреба на некои корисници да си ги апдејтираат своите Ми 4 и Ми 3 телефони на најновиот Android MM 6.0, еве кратки инструкции како тоа да го направите рачно.

  Самиот телефон нема да се апдејтира, а и после 17.12.2015 престанал да прима и апдејти. Тоа е поради фактот што Гугл го направи ММ да зафаќа системска меморија повеќе од 1.2 ГБ, а Ми 4 и Ми 3 имаа две системски партиции, кои се по 750-800 МБ некаде. За да се стави ММ мора тие да се спојат, а тоа се прави на неколку начина. Првиот и најпростиот ќе го напишам тука, па ако треба ќе го дополнувам.

  Како да апдејтирате Mi 4 / 3 од 4.4 на 6.0:
  - Инсталирајте го MIUI 5.12.17 преку Updater (ДВА ПАТИ !), ова ќе ги спои системските партиции
  - Посте рестарт ставете ја последната MIUI 6.3.17 верзија преку Updater
  - Нека стартува целосно, и направете уште еден рестарт.
  - МОРА да направите Wipe Data (Factory reset) преку сетингс или преку рековери
  - Првото стартување ќе трае и до 10 мин, мора да се отпакува све за прв пат.
  - Ќе си има ОТА апдејт нај регуларно понатака
   
  #1
 2. atanasov

  atanasov New Member

  Член од:
  5 мај 2015
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  3
  Телефон:
  Mi3
  Верзија:
  5.5.1
  Pred dva dena pocnav so racno prefrlanje od 4.4 na 6.0 na mojot Mi3.
  Dvapati go instalirav 5.12.17 i tuka zastanav.
  Dali da go intaliram 6.3.17 kako sto e napisano pogore ili moze posledniot 6.8.11 ?
  Factory reset se pravi pred ili posle instalacijata?
   
  #2
  Последна промена: 17 авг 2016
 3. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Можеш најновиот без проблем. Фактори после инсталација направи.

  Sent from my MI 5
   
  #3
  На Dande му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: