SUPPORT Проблем со читачот на отпечатоци

Дискусија во форумот 'Mi 5' започната од tomi_z, 1 јул 2017.

 1. tomi_z

  tomi_z New Member

  Член од:
  17 фев 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  12
  Телефон:
  redmi 3
  Здраво,

  Наеднаш престана да ми работи читачот на отпечатоци (fingerprint scanner). Home button со работи на клик, ама за отклучување сега сум на пин. Откако ќе се навикне човек, тешко е да се враќа назад на отклучување со пин или патерн :)

  Уште почудно, ми ги снема опчиите за отпечаток во подесувањата, значи не го гледам тој дел од менито воопшто (додади отпечаток и сл.).
  Дај помагајте, пробав со фактори ресет, празнење на батеријата до крај, со полнење до крај на исклучен телефон... Џабе.

  Мислам, под гаранција е сеуште, ќе го вратам, ама да поминувам низ сето тоа и да бидам без мојот омилен МИ5, не бива :)

  Фала однапред!
   
  #1
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev Member

  Член од:
  14 окт 2014
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  31
  Фактори ресет проба? Сега видов си пробал - сервис!
   
  #2
 3. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Да пробаш да го префлешуваш со официјален софтвер наново ? Доста чудно зошто такво нешто се случило.
   
  #3
 4. zirkach

  zirkach New Member

  Член од:
  23 јун 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Телефон:
  gigabyte mika m2
  Верзија:
  kitkat 4..4.2
  Кога го спомнавте читачот на отпечатоци, дали може да се исклучи? онака ме интересира извините за офф темата
   
  #4
 5. tomi_z

  tomi_z New Member

  Член од:
  17 фев 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  12
  Телефон:
  redmi 3
  x
  Може, и и ако не подесиш да бара отисок за отклучување, нема да работи како читач на отпечатоци, туку како обичен HOME button.
   
  #5
  На Davorkne, Admin и zirkach им се допаѓа ова.
 6. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.846
  Допаѓања:
  1.185
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Може да е софтверски, треба целосна преинсталација.
  Но искрено не верувам дека е софтверски затоа што го дава offline, а тоа значи дека е во прекин или изгорел сензорот. Се менува целото копченце и не е страшно.
   
  #6
 7. tomi_z

  tomi_z New Member

  Член од:
  17 фев 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  12
  Телефон:
  redmi 3
  Епа, ова е некој многу јак баг на Ми со читачот на отпечатоци... Вчера, сам од себе си се оправи. Нит нешто го ресетирав телефонот, нит упдејтирав освен броусерот... Се спремав да го носам деновиве до Хај.мк, кога проверувам во мени, си се вратија подесувањата, дури и снимените отпечатоци ги имаше.

  Свашта, што друго да кажам :D
   
  #7
  На Dr.MTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  173
  Оптичка варка изгледа било. ;)
   
  #8

Сподели преку: