Проблем со појдовни повици

Дискусија во форумот 'Redmi Note 3' започната од head, 25 мар 2017.

 1. head

  head New Member

  Член од:
  7 јун 2016
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  9
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3 Pro
  Верзија:
  Global Stable 8.5.6.0
  Дечки , "мала" помош ако може Имам redmi note 3 pro , со miui 8 global 7.3.23 beta . Откако вчера ми се апдјтуваше телефонот на последнава weekly верзија , не можам да правам повици . На телефонот сѐ функционира , имам мобилен интернет , можам да примам повици ,но не функционираат појдовните повици .
  Проверив у Телеком да не имам некоја забрана , но кај нив се е во ред .
  Мислев да не е некој баг на weekly верзијата ,па пред малку се вратив на Global stable 8.1.6.0 MHOMIDI , ама џабе ,пак не можам да вртам кон било кој број .

  Чаре

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  #1
 2. kristijan_m75

  kristijan_m75 Active Member

  Член од:
  20 јан 2017
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  85
  Ако си во можност стави друга сим картичка види како ќе биде со нејзе

  Белобрадиот интериста
   
  #2
 3. head

  head New Member

  Член од:
  7 јун 2016
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  9
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3 Pro
  Верзија:
  Global Stable 8.5.6.0
  Пробав со друга сим картичка , и што се случи :
  Мојата нано СИМ картичка ја ставив во друг телефон , и таму си работи најнормално .
  Сим картичката од другиот телефон (микро сим) ја ставив во мојот телефон , и таа си работи најнормално.
  Можно ли е да му се зезнал слотот каде стои нано сим картичката (хибридниот слот ,и за мемориска картичка што е )???

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  #3
 4. kristijan_m75

  kristijan_m75 Active Member

  Член од:
  20 јан 2017
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  85
  Искрено незнам,но ми нема логика да е до слотот ако не работи ќе нема мрежа дојдовни/појдовни позиви све не само појдовни позиви.

  Белобрадиот интериста
   
  #4
 5. head

  head New Member

  Член од:
  7 јун 2016
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  9
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3 Pro
  Верзија:
  Global Stable 8.5.6.0
  И мене ми немаше логика , ама до него е земав адаптер од нано во микро сим ,така ја ставив сим картицата у првиот слот , и еве го телефонот си работи т.е. можам да вртам
  Е сега останува дилемата , дали е софтверски или хардверски проблемот ...

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  #5
  На Admin и kristijan_m75 им се допаѓа ова.
 6. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Мешано... Софтверскиот апдејт флешувал некоја верзија на РИЛ која што служи за контрола на хардверот. Е сега, таму нешто зезнале, а со нормално флешување неможеш да го пребришеш. И сега кај доста се јавува на различен начин, но во глобала се сите проблеми со сим, слотови, мрежа, мобилен интернет итд. Нема решение за сега генерално, но знаат и тие па се надевам дека брзо ќе смислат.

  Инаку, може некој СМ 13 стави му, може да се врати функционалноста. И пробај дали ќе ти помине отклучување на БЛ пак (ако веќе си го отклучил) затоа што и со него има многу проблеми, посебно ако е земен од али или од тука сет, анхоч, имаат tempered BL и тоа дополнително ги гори мемориските партиции.
   
  #6
 7. kristijan_m75

  kristijan_m75 Active Member

  Член од:
  20 јан 2017
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  85
  Погледај овде,ова е од xiaomi.eu од форумот за редми 4 но можеби и тебе ќе ти помогне ги имаат комплетно истите проблеми како тебе...
  https://xiaomi.eu/community/threads/no-network-in-sim-1-with-eu-rom.36864/

  Белобрадиот интериста
   
  #7
  На head му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: