HOT! Официјална продажба на Mi во Македонија

Дискусија во форумот 'Официјална продажба на Mi во Македонија' започната од Admin, 22 јан 2018.

 1. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Почитувани миуијаши и други активисти,

  Како што е редот, еве и тука да објавам информација, јесда тука требаше прво да се објави, но така испадна терминот. MIUI и Xiaomi никогаш не сум ги заборавил, ниту сум им откажал „љубов“ :) Мораше да се стопира многу годишен труд пореди проблеми на некои „усијани глави“ што дошле отпосле и мислат дека светот со нив почнал. Сега веќе нема такви глави, барем во блиска иднина :)

  Да ја поедноставиме приказната, Hi Store како што беше првичната заложба, продолжува со својот деловен проект на продажба на Mi телефони, под уште подобри услови. Поддршката сега ќе биде поедноставна, затоа што сите уреди доаѓаат директно од фабрика, и користат Global софтвер, кој сите ние тука убаво го знаеме. За поновите, тоа е дериват на фабриката од нашиот community build Xiaomi.EU project. Тоа значи дека (исклучениот Македонски јазик) ќе се врати назад, и дека немаме да имаме телефон со кинески софтвер со инјектирани Play Store :) Но затоа новите модели нема да пристигнуваат толку бргу, најрано после 1 месец од промоција.

  Сите се со 24 месеци фабричка гаранција сега, со обезбедени фабрички лиценцирани резервни делови, а набргу и посебен Сервисен Центар, најверојатно наредниот месец.

  Повеќе спецификацвии имате на www.hi.mk

  Цени:
  Mi MIX 2 - 6/64GB Black - 34.990
  Mi A1 - 4/64GB Black - 15.490
  Mi Max 2 - 4/64 Black - 17.490
  Redmi Note 5A - 2/16GB - Grey/Gold - 8.490
  Redmi 5A - 2/16GB - Grey/Gold - 7.490


  slide2_3.png
  slide3_3.png
  slide4_3.png
  slide5_3.png
  slide6-3.png
   
  #1
  Последна промена: 27 јан 2018
  На Ipkisija Meskosa, petar и kirev им се допаѓа ова.
 2. skech

  skech New Member

  Член од:
  3 фев 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Честито за официјалната продажба, но имате ли некаков сертификат како би го потврдиле договорот со Xiaomi. Секој денес може да си направи лого Official partner. Како би знаеле дека има официјален канал и различен од сите други во МК.
   
  #2
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Ти благодарам :)
  Јас не сум секој за Шаоми, меѓу првите во ЕУ, а прв на балканот дефинитивно, тоа можат да го потврдат многу луѓе. Инаку, да беше до логото, пред 6 месеци ќе имаше тука еуфорија, но не е така. Наскоро ќе се појави и овицијално соопштение од Ми на таа тема, ова е да ги известам старите миуиаши, затоа што мислам дека треба први да знаат.
   
  #3
  Dr.MTR, petar, BandiT и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. janeku

  janeku New Member

  Член од:
  12 фев 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  3
  Телефон:
  Redmi Note 5A MDG6
  Верзија:
  MIUI 9
  Decki zdravo,
  Mislam deka treba da vodite malku povekje vnimanie na ona sto go stavate kako slika ili tehnicki podatoci. Sega gledam deka za Redmi Note 5A imate staveno slika od 5A Prime verzijata sto vo mnogu se razlikuva od slikata i ona napisanoto. Isto taka me interesira sto e razlikata pomegju Redmi Note 5A i 5A-MDG6 verzijata koja ja prodavate na nasiot pazar i ja prikazuvate kako cista 5A verzija.
  Mislam deka dolzite malku povekje objasnuvanje okolu ona sto se nudi za ovaa verzija na nasiot pazar i ona sto e oficijalno deklarirano kako Redmi Note 5A.
  Popravete me ako gresam :)
  Pozdrav,
   
  #4
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Телефонот на сликата е MDG6 т.е. Redmi Note 5A за ЕУ пазар, со код D6. Како таков и се продава, и тие се спецификациите.
  Redmi Note 5A Prime нема да стигне кај нас, и тој има интерен кој D6S. Све си е како треба декларирано :)
   
  #5
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  @janeku сега сконтав што си напишал, на сликата со женските е со фингерпринт позади, и да, таа е Prime варијанта. Тие истите се ставени кај нив на сервер, затоа што е ист (сем фингерпринтот) од надвор телефонот, па за нормалниот нема плус такви направено. А спецификацијата секаде кај нас е како треба.
   
  #6
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 7. janeku

  janeku New Member

  Член од:
  12 фев 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  3
  Телефон:
  Redmi Note 5A MDG6
  Верзија:
  MIUI 9
  Hmm, mora da odgovoram.
  Vie ja prodavate Redm Note 5A - LITE verzijata.
  Od oficijalnite izvori na Xiaomi (Q&A) moze da se zakluci deka:

  A) Citirano:
  Hello MIUIers,
  By this time you all know that, Xiaomi has released a Redmi Y1 & Y1 Lite Mobile phones

  B)

  * Redmi Y1 is powered by Snapdragon 435 (based on Cortex A53), 64-bit architecture, Octa-core (8)Processor clocked Max at 1.4 GHz. It comes with Andreno 505 GPU.
  * Redmi Y1 Lite is powered by Snapdragon 425 (based on Cortex A53), Quad-core (4) Processor clocked Max at 1.4 GHz. Its come with Andreno 308 GPU.

  C)
  Is the fingerprint sensor available in all 3 variant?
  A. No. Only Redmi Y1(3+32GB, 4+64GB) has fingerprint sensor on the back.

  D)
  In how many variants Redmi Y1/Y1 Lite is available in India?
  • Redmi Y1 is available in 2 variants, which are 3GB RAM and 32GB ROM, 4GB RAM and 64GB ROM.
  • Redmi Y1 Lite is availabe in 1 variant, which is 2GB RAM and 16GB ROM.


  Znaci, sepak se raboti sa LITE varijanta na modelot koj go prodavate.
  Duri i od slikite koi gi postira Xiaomi moze da se vidi deka postojat dve varijanti na telefonot.

  Vie ja prodavate poslabata t.e. Redmi Note 5A - LITE, deklarirajki ja kako pojaka Redmi Note 5A , taka ?

  Dokolku go zadrzuvate stavot deka 5A-Lite e isto so 5A, togas mislam deka ste golema greska.

  Marketinskite trikovi se ponekogas mnogu losi po prodavacot a bogami i proizvoditelot.

  Pozdrav,
  DOGCVMsUEAAcdGK.jpg 1b38defd-244f-4825-9928-62ca5a67e263.png
   
  #7
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Ок, како сакаш крсти го тука се продава Redmi Note 5A, нема назнака Lite или Y1, тоа се ознаки за Индиа. А има и Prime верзија, но таа не се продава. Разликата е фингерпринт и СД 435 (место 425), и на сликата е ставен со фингерпринт, затоа ти реков дека таа слика е грешка. Но, све друго е декларирано како треба, и од Mi и од Хај Сторе.
   
  #8
 9. janeku

  janeku New Member

  Член од:
  12 фев 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  3
  Телефон:
  Redmi Note 5A MDG6
  Верзија:
  MIUI 9
  OK, ondak ogas da se povikame na pravo na zastite na potrosuvacite i da pobaram da mi se dodeli ist telefon kako na slikata, t.e. so sensor od zadnata strana ? Ubavo na slikata na reklamat kaj Vas e naveden istiot telefon, pa mozam slobodno da baram odsteta :)
  Ama nesum takov.
  Samo da vi kazam deka treba da obrnete osobeno vnimanie na reklamiranjeto zatoa sto lesno kje se navlecete na sudski sporovi za ona st reklamirate i ona sto davate :)
  Ajde pozdrav,
   
  #9
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  Нова тројка, 2 промо модели и плус Gold верзија на Mi A1

  Mi A1 Gold Promo.png
  Redmi 5 Plus Promo.png
  Redmi 5 promo.png
   
  #10
  Последна промена: 9 мар 2018
  На Davorkne и kirev им се допаѓа ова.
 11. kristijan_m75

  kristijan_m75 Active Member

  Член од:
  20 јан 2017
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  85
  @Admin сменете за А1 во промо постерот не е МИУИ 9 оперативниот да не си имате забуна со луѓево

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  #11
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev Member

  Член од:
  14 окт 2014
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  34
  Лапсуз :)
   
  #12
  На Admin и kristijan_m75 им се допаѓа ова.
 13. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.854
  Допаѓања:
  1.191
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  сменето е, само тука еве сега.
   
  #13
  На kirev и kristijan_m75 им се допаѓа ова.
 14. kirev

  kirev Member

  Член од:
  14 окт 2014
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  34
  Некој од овие модели има јака камера? Имам Redmi Note 4X па да се подновам ако вреди :)
   
  #14
 15. kristijan_m75

  kristijan_m75 Active Member

  Член од:
  20 јан 2017
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  85
  Чекај го РН5

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  #15
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Davorkne

  Davorkne New Member

  Член од:
  20 јун 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  4
  Верзија:
  Android 6.0.1 (Marshmallow)
  Од пред 5 дена сум член на,Хиаоми Редми 5 3/32 :)
   
  #16
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev Member

  Член од:
  14 окт 2014
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  34
  Кога доаѓа во Хај?
   
  #17
 18. kristijan_m75

  kristijan_m75 Active Member

  Член од:
  20 јан 2017
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  85
  Ваљда крајов на месецов или следниот,ќе пише мејкер

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  #18
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 19. pirej

  pirej New Member

  Член од:
  16 сеп 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  16
  @Admin , airlija neka e rabotata, ubavi novosti(ne sum proveril odamna).
   
  #19
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: