[Неделна надградба] MIUI ROM 5.4.17

Дискусија во форумот 'Системски Надградби (Неделни)' започната од Admin, 10 апр 2015.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  tabela2.png


  [​IMG]
  http://htcfanboys.com/download/acid/?action=list&folder=73970
  http://celogeek.miuiandroid.com/5.4.17/  [​IMG]


  НОВ РОМ ЗА
  REDMI 1S WCDMA на база на MIUI 6 е излезен официјално.
  Може да го симнете од серверите погоре.
  ! НАПОМЕНА ! Мора да се избрише све од претходната верзија, и да се инсталира преку Recovery или со Fastboot!


  Информација: Овие ромови на серијата Redmi на Xiaomi немаат неделни надоградби, туку само стабилни варијанти кои излегуваат во зависност од промените.


  - Multilang за HM2014811 модел (China Unicom/Telecom варијанти)
  - Multilang за HM2014813 модел (TD или 2GB RAM version)

  - Xiaomi Redmi 1S WCDMA / MIUI v5 - Стабилна Верзија 50.0.0

  - Xiaomi Redmi Note Pro WCDMA / MIUI v5 - Стабилна Верзија 40.0.0

  - Xiaomi Redmi Note Pro 4G / MIUI v5 - Стабилна Верзија 21.0.0 - Мултијазична v5

  Препорачливо е да ја инсталирате горната Developer верзија. Оваа е само за посебни намени ако мора точно таа да се користи!


  [​IMG]
  1. За инсталација на MIUI 6 за Мi 2S, морате да ги следите овие чекори:
  Мора да бидете на последната официјална 4.12.5 MIUI 5 или на 5.3.27 MIUI 6 (Спеицијална верзија - може да ја симнете во некоја од претходните теми)
  - Инсталирајте ја најновата верзија на MIUI 6 од тука стандард, преку UPDATER Апликацијата
  - WIPE ALL (User Data) или Factory RESET мора да направи!


  Xiaomi УРЕДИ:

  - Инсталирајте преку OTA или преку апликацијата Updater

  Други ОФИЦИЈАЛНИ уреди:

  - Инсталирајте преку ОТА или симнете го multilang и инсталирајте го
  - Рестартирајте


  Други НЕ-ОФИЦИЈАЛНИ уреди и ПОРТОВИ:

  - Симнете го потребниот РОМ (.zip фајл) од тука, и иснталирајте го преку некоја од Custom Recovery
  - Рестартирајте


  Nexus 7 и други таблети:

  - Симнете го потребниот РОМ (.zip фајл) од тука, и иснталирајте го преку некоја од Custom Recovery
  - Рестартирајте  [​IMG]

  ИЗВЕСТУВАЊЕ!!
  Почнувајќи од 12.12.2014 (в. 4.12.12), тука ќе се постираат само надградби за ОФИЦИЈАЛНИТЕ MI телефони! Тоа значи дека секоја недела ќе се надгадуваат системите на нашите производи, а за другите ќе си има посебни теми (како што тука отвораме) или ќе може да се симнат од матичпниот сајт. Таму ќе се објавуваат поселдните верзии, како што ќе се спремаат. Но тоа незначи дека сите билдови ќе бидат на последната верзија, туку ќе се апдејтираат кога ќе биде надградбата спремна.


  [​IMG]

  Им благодариме на сите учесници во овие проекти, кои со вложување на повеќе од пола од своето време направија многу за заедницата и за корисниците. Без нив MIUI немаше да биде тоа што е сега.
  Тоа се:
  @MarkHUK и @iBotPeaches од xiaomi.eu
  @KDev Group од romz.bz
  @ingbrzy од miuios.cz
  @@BalcanGSM и @Мasva од MIUI Adria (http://adria.mobiledevs.net/)
  и многу други преведувачи и ентузијасти. И нормално до Xiaomi и нивниот дел MIUI (en.miui.com), без кои немаше на прво место да имаме што да зборуваме тука.   
  #1
  Последна промена: 17 апр 2015
 2. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.851
  Допаѓања:
  1.189
  Телефон:
  Mi MIX 2
  Верзија:
  Global MIUI
  НЕДЕЛНА НАДГРАДБА 5.4.17


  [Заклучен Екран / Статусна Лента / Нотификации]
  Исправка - Подесувањата се гасеа кога ќе одбревте 'Заклучен Екран' (04-13)
  Исправка - Вклучи го телефонот со копчињата за глас, не функционираше кога ќе се вклучи како опција (04-14)
  Исправка - Телефонот се блокираше при промена на Јазик (04-16)

  [Почетен екран]
  Исправка - Кога симнувате Игри од Центарот за игри, не се појавуваа икони (04-13)
  Исправка - Иконите ги снемуваше кога ќе ги отворевте фолдерите во Mi Space (04-16)
  Исправка - Некои процеси не работеа при Рестарт (04-16)
  Исправка - Почетниот екран беше зголемен после ОТА апдејт (04-16)

  [Пораки]
  Исправка - Инфото за Контактот не беше прикажано правилно кога ќе променевте Јазик (04-14)
  Исправка - Можеше да се појави проблем кога бришевте Аудио пораки (04-14)
  Исправка - Инфото за Контактот се преклопуваше на горната лева страна (04-14)
  Исправка - MMS пораките кои не беа пратени, неможеше некогаш повторно да се пратат (04-14)

  [Музика]
  New - Sort music by name, date, and language in 'All songs', 'Offline', and 'Favorites' list (04-15)
  Optimization - Added album names in music list (04-15)
  Optimization - Album cover on playing page was set as small by default (04-15)
  Fix - Volume would decrease if new songs were added to the current playing music list (04-15)
  Fix - Lyric playing status was incorrect after skipping a song (04-15)
  Fix - Listening to local music could choose streaming quality (04-15)
  Fix - Part of playing page background was transparent (04-15)
  Fix - Display error when entering playing page (04-15)

  [File Explorer]
  Fix - Files in WiFi router could not be opened (04-14)
  Fix - Lagging issue when loading thumbnails (04-16)

  [DND]
  App notifications that arrive while DND mode is on will be muted.   
  #2
  Последна промена: 17 апр 2015
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: