TUTORIAL Наместете НОТИФИКАЦИИ кај MIUI

Дискусија во форумот 'Инсталација и флешување на MIUI' започната од Admin, 25 фев 2017.

 1. Admin

  Admin Founder
  Staff Member

  Член од:
  18 окт 2014
  Мислења:
  1.826
  Допаѓања:
  1.156
  Телефон:
  Mi 5
  Верзија:
  Alpha 8
  За да работат нотификации без пречки на потребните апликации, покрај фабричките подесувања, треба да се подеси на следниве места:

  1. Security - Permission - за секоја Апликација се пали најдоле Pop Up Window / во Аутостарт треба да се автоматски ставени, и таму да се види

  2. Settings - Notifications & Status Bar - App Notification (за секоја се подесува по желба, и што сакате да ви прави). - Ова истото за секоја апликација посебно може да се подеси со ДОЛГО држење на некоја икона/preview кога ќе се отвори Recent Applications.

  3. Кога ќе се отворат Recent Applications, SLIDE DOWN на некоја икона/preview на таа апликација и ќе се појави КАТАНЕЦ. Тоа значи дека се заклучува во меморија, и таму седи.

  Значи едните подесувања се според Андроид системот за пермисии, вторите се за што и како да те известува, а третото е за процесот/апликацијата да резидираат во меморија.
   
  #1
  На Dande, zembilj, Misko6000 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. zembilj

  zembilj New Member

  Член од:
  19 апр 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Телефон:
  Redmi 3s
  Верзија:
  MIUI 7
  Појаснување ако може...Што се добива со вака заклучена апликација или што се случува со апликацијата кога е во меморија и таму седи?
  Фала...
   
  #2
 3. kristijan_m75

  kristijan_m75 Member

  Член од:
  20 јан 2017
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  80
  Доколку е апликација поврзана со нотификации на пр вајбер/вац ап и сл. ќе ти стигаат нотификации цело време односно со закчучувањето му даваш до знаење на системот да не ја гаси од меморија...

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  #3
 4. toto.toto

  toto.toto New Member

  Член од:
  17 јан 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  4
  Телефон:
  xiaomi redmi note 4
  А зошто мене секоја аплилација кога ќе ја отворам од Recent application ми се рњстартира? пример играм игра некија и стегнувам рецент апп стегнувам на FB фејсбукот се рестаетира па стегнувам пак рецент апп кликам на играта и таја се рестартира, не продилжува од каде што сум застанал, Т.Е не работи во позадина а незнам зошто, имам чепкано бо девелопер функциите бадијала се е истото, а имам заебанција неможам да го апдејтирам бидеќи има неофицијал ром а незнам како да отклучувам рутирам менувам ромој, чаре?
   
  #4
 5. Dr.MTR

  Dr.MTR Moderator
  Staff Member

  Член од:
  18 јун 2016
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  164
  За да флешуваш нов ром мораш да отклучиш бутлоадер првин. Потоа следи го туторијалот и нема да имаш проблеми. Рестартирањето на апликацијата кога е во Recent се должи на:

  - лош рам менаџмент.
  - лошо ром (кој што не ги чува апликациите во рамот)
  - лоши сетинзи (бидејки си чепкал во девелопер, без да знаеш што чепкаш)

  MIUI има политика на рам менаџмент, со која што секоја аплиакција која што не е заклучена во рам, после некое време ја "исфрла" од рамот, и го убива процесот, за да ослободи системски ресури. За да наместиш некоја апликација да ти ја чува во рам, од Recent, повлечи надолу врз апликацијата и ке видиш едно катанче горе десно. Притисни на него, катанчето ке стане сино, и тоа значи дека апликацијата ке се чува во рам цело време.
   
  #5
  На Admin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: